Вівторок, 17.10.2017, 06:43

АНДРІЇВСЬКА ЗОШ І-ІІ ступенів

Історія школи

Перша документальна згадка про Андріївську школу датується 1891 роком в «Отчете Полтавской Уездной Земской управы за 1891 год»: Андреевское сельское общественно-земское одноклассное училище существует с 1 сентября 1877 года. Помещается в общественном доме, подаренном попечительницей Татьяной Федоровной Шульженко. Здание нуждается в устройстве квартиры для помощника учителя. При училище земли около одной десятины. Учитель и преподаватель закона Божия Иван Петрович Соболев окончил курс Полтавской духовной семинарии. На службе вообще и в данном училище с 7 сентября 1891 года. Помощница учителя Капитолина Александровна Коломенская окончила Полтавское епархиальное училище. На службе с 6 ноября 1889 года».

Існувала ця церковно-приходська школа на кошти місцевого духовенства.

У тому ж таки звіті управи, але вже за 1913 рік читаємо: «Андреевское земское двухклассное училище Балясновской волости  существует с 1сентября 1877 года. Помещается в земском доме, построенном в 1905 году. Земли при училище 1800 кв. сажен, занятой садом и огородом. Попечитель – дворянин Василий Михайлович Борисов, на службе с 1910 года. Законоучитель – священник  Андрей Илляшевич, на службе с 1 сентября 1910 года.  1-я учительница – заведующая Раиса Федоровна Мишта, на службе вообще с 21.09.1900 года,  в данном училище с 1 сентября 1912 года. 2-я учительница Виктория Гавриловна Осмоловская, окончившая курс в Полтавском институте благородних девиц, на службе вообще и в данном училище с 1 сентября 1912 года».

Велика жовтнева соціалістична революція 1917 року скасувала стару систему народної освіти й створила нову, радянську школу: трудову, політехнічну, яка була відокремлена від церкви.

1930 рік – запроваджується обов’язкове початкове навчання дітей і остаточна ліквідація неписемності серед дорослого населення (ЛІКНЕП).

Зі спогадів старожила села, колишньої учительки Стокіз Наталії Антонівни: «Пішла в школу у 1933 році. Хвиля голоду вже пройшла. Було мені 7 років. Дітей в школі було небагато, одягнуті були хто як. Але пам’ятаю, що дуже хотілося навчитися читати і писати».

Поступово почався перехід до загальної семирічної освіти. У 1934 році приміщення школи було добудоване, розширене. Але обрушилась фашистська навала. Згадує Наталія Антонівна: «Під час окупації села гітлерівцями (1941-1943) школа залишилась неушкодженою, тому заняття проводились. Було важко. Не вистачало підручників, олівець доводилось ділити між двома-трьома учнями. Писали олівцем у зошиті, тоді витирали і знову писали у тому ж зошиті. Або писали на газетах, де було чисте поле».

Одразу після звільнення території села від ворога школа в Андріївці стала десятирічною, відкрилась вечірня школа для тих підлітків, які не змогли навчатися у 1941-1945 р.р. Тому сюди ходили учні з усіх прилеглих сіл (Надержинівка, Кучерівка, Очканівка, Кішінці, Петренки, Кокозівка, Ландарі, Сохацька Балка, Борисівка), а також і далеких (Дейнеківка, Дячкове, Байрак, Балясне, Валок, Лозівка, Долина). Дві дівчини ходили аж із Великих Будищ (за 25 км.), бо в диканській школі не вистачало місць. В цих селах школи під час окупації були зруйновані, тому дітям щодня доводилось ходити пішки за десятки кілометрів. Навчалися у дві зміни. Директором школи в цей час був Бірюк Леонід Дмитрович.

Протягом повоєнних років відбудови народного господарства велика увага приділялась і розвитку шкіл: добудовувались уцілілі під час окупації приміщення, будувались нові школи, покращувалось їх кадрове та методичне забезпечення, друкувались підручники та наочне приладдя. Так список періодичних видань, які отримувала Андріївська середня школа у 1957 році налічує  34 примірники газет та журналів!

З 1958 року запроваджується обов’язкове загальне восьмирічне навчання, а 1966 року, згідно Постанови ЦК КПРС «Про заходи дальшого поліпшення роботи середньої загальноосвітньої школи», школа стає «загальноосвітня трудова політехнічна». Навчання в ній не обмежувалось тільки засвоєнням книжкових знань. Особлива увага приділялась трудовому вихованню та професійній орієнтації учнів. Для досягнення цієї мети при школі організовують:

1.      Пришкільні дослідні ділянки;

2.      Обов’язковий збір макулатури та металолому;

3.      Допомога місцевому колгоспу в сільськогосподарських роботах (прополка та збір овочів, видова прополка посівів, тощо);

4.      Виготовлення на уроках трудового навчання в шкільній майстерні різних ужиткових речей та реалізація їх населенню;

5.      Робота шкільної кролеферми;

6.      Вирощування розсади квітів та овочів у шкільній теплиці;

7.      Вирощування овочів (капусти, помідорів) бригадою учнівського шкільного підряду.

Першого вересня 1983 року в Андріївці відкривали новозбудовану красуню-школу (сучасне приміщення).

Голова виконкому Андріївської сільської ради народних депутатів Раїса Іванівна Воронянська вітала з подвійним святом – початком нового навчального року та відкриттям нової школи. Директор школи Іван Григорович Неізвідський дякував правлінню колгоспу «Перемога» (голова Ворона Микола Петрович) за вкладені у будівництво кошти, будівельникам міжколгоспної пересувної механізованої колони №5 (начальник Макуха Ю.П.) за якісно виконані роботи. Вітали усіх присутніх зі святом голова районного виконавчого комітету Михайло Васильович Перехрест та завідуючий районним відділом народної освіти Юрій Іванович Песиголовець. Розпочалось навчання у школі уроком миру.

Свого часу директорами школи працювали (1945-2013 рр.):

1.      Бірюк Леонід Дмитрович

2.      Шкурко Євдоким Єрофійович

3.      Охрій Яків Федорович

4.      Бощенко Григорій Дмитрович

5.      Стрюк Михайло Макарович

6.      Юхименко Яків Мусійович

7.      Коваленко Варвара Павлівна

8.      Неізвідський Іван Григорович

9.      Мітнович Петро Антонович

ТАКОЖ ЗА ПОСИЛАННЯМИ НИЖЧЕ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ:

Список працівників Андріївської школи з 1973 року